با ما در تماس باشید

جرثقیل سقفی دوپل

جرثقیل سقفی دو پل چیست؟

همان‌طور که از نام جرثقیل سقفی دو پل مشخص است، این جرثقیل نوعی جرثقیل سقفی است. به عبارت ساده‌تر، جرثقیل سقفی دوپل مانند جرثقیل سقفی تک پل به کنسول و تیرهای طولی جرثقیل در سالن متصل می‌شود. این نوع جرثقیل یکی از پرکاربردترین جرثقیل های سقفی می باشد که امکان حرکت در ارتفاع، عرض و طول را به کاربر می‌دهد و تقریباً می‌توان گفت محدودیتی ازنظر تناژ (گنجایش حمل بار) وجود ندارد.

به بیان بهتر این جرثقیل می‌تواند بارها را از 5 تن تا حدود پانصد تن  و در موارد نادر حتی بیشتر جابه‌جا کند. بنابراین می‌توان گفت که جرثقیل سقفی دوپل برای کاربردهای سنگین استفاده می‌شود. از این جرثقیل در کارگاه‌های مسقف با دهانه‌های معمولا عرض بالا استفاده می‌شود. همچنین برای این جرثقیل بهتر است سقف بلندی داشته باشید. ظرفیت سقف این کارگاه‌ها حد امکان نباید کمتر از 6 متر باشد. در ادامه با اجزای جرثقیل سقفی دو پل آشنا می‌شویم.

اجزای جرثقیل‌های سقفی دو پل

به‌طورکلی جرثقیل سقفی دو پل از چند جز اصلی تشکیل‌شده است از جمله :

 • وینچ برای حرکت بالابری
 • کالسکه برای حرکت عرضی
 • کله گی یا راهبر طولی برای حرکت طولی .
 • سازه اصلی (پل ها ) که به صورت باکس یا اچ (تیر ورق ) یا به صورت خر پایی از متریال تیرآهن یا پروفیل یا غیره طراحی و ساخته می شود

همان‌طور که مشخص است جرثقیل سقفی دو پل به‌واسطه این  اجزا اصلی قادر است بار را در سه جهت اصلی طول، عرض و ارتفاع حرکت دهد. (بالا و پایین، چپ و راست، شمال و جنوب) البته نکته‌ای که باید به آن توجه داشته است که هرکدام از این اجزای اصلی دارای اجزای خاصی هستند. به‌طور مثال در کلگی یا راهبر طولی از اجزایی مانند چرخ از جنس Ck45 و یا Mo40 و یا چدن داکتیل ، بلبرینگ، موتور گیربکس و … استفاده‌شده است.

 

مزایای استفاده از جرثقیل سقفی دو پل

اولین و مهم‌ترین مزیت جرثقیل سقفی دو پل نسبت به سایر انواع جرثقیل به‌ویژه جرثقیل سقفی تک پل ارتفاع مفید قلاب آن است. درواقع به دلیل وجود جرثقیل سقفی دو پل، کاربر قادر خواهد بود در ارتفاع بالاتری نسبت به انواع تک پل حرکت کند. این مشکل در کنار سایر ویژگی‌های جرثقیل سقفی دو پل، امکان حمل بارهای بسیار بالا را برای کاربر فراهم کرد. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که جرثقیل سقفی دو پل به دلیل استفاده از ترولی موازی دقت و کنترل بیشتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. .

پروژه گسترش قالب شهرک لیا

ازاین‌ رو این جرثقیل‌ها عمدتاً در صنایع حساس مانند فولاد، پتروشیمی و … مورداستفاده قرار می‌گیرند. یکی دیگر از مزایای استفاده از جرثقیل سقفی دو پل، کنترل سرعت حرکت آن است.

درواقع محدوده سرعت این جرثقیل نسبتاً وسیع است و کاربر می‌تواند بارها را با سرعت بالایی جابجا کند یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت جرثقیل سقفی دو پل این است که قلاب یا آهنربای آن قابل‌حمل بوده و کاربر می‌تواند بر اساس نیاز خود از آهنرباها و گیج‌های مختلف استفاده کند.

 به‌طورکلی می‌توان گفت که جرثقیل سقفی دو پل هوایی را در اختیار اپراتور قرار می‌دهد. این جرثقیل‌ها عمدتاً در مکان‌های حساس با بار زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توجه داشته باشید که ساختار جرثقیل سقفی دو پل نسبتاً پیچیده است و نیاز به طراحی نصب خاصی دارد. این مشکل باعث شد که جرثقیل سقفی دو پل نسبت به سایر جرثقیل‌ها مانند انواع تک پل قیمت بیشتری داشته باشد. به‌طور خلاصه جرثقیل سقفی دو پل دارای تناژ بالا است، این جرثقیل برای کارگاه‌هایی با سقف بلند و عرض وسیع مناسب است.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که این جرثقیل‌ها ازنظر دقت و عملکرد بسیار کارآمد هستند و سرعت مناسبی را در جابجایی بارها در اختیار کاربر قرار می‌دهند. در این نوع سازه‌ها ارتفاع قلاب از جرثقیل‌های سقفی تک پل بیشتر است به‌طوری‌که می‌توان از آن برای جابجایی یا بلند کردن اجسام سنگین استفاده کرد.

سازه ی جرثقیل سقفی دو پل

 

این نوع جرثقیل‌ها در صنایعی که برای بلند کردن و جابجایی اجسام به‌دقت و سرعت بالایی نیاز دارند استفاده می‌شود. با این نوع جرثقیل‌ها دسترسی به وینچ آسان است و به همین دلیل می‌توان آن‌ها را به‌صورت عرضی نیز جابجا کرد و تعمیر و نگهداری آن‌ها نیز آسان‌تر است. از این نوع جرثقیل‌ها برای حمل و جابجایی اجسام با ظرفیت‌های بالا از 5 تا 400 تن استفاده می‌شود و دهانه‌ای بین 6 تا 50 متر را پوشش می‌دهد و از 50 متر بیشتر نمی‌شود. این سازه‌ها در صنایع مختلفی مانند فولاد، ریخته‌گری، خطوط تولید که به‌صورت شبانه‌روزی کار می‌کنند و صنایع با سازه‌های سنگین استفاده می‌شود.

جرثقیل سقفی جفت پل

جرثقیل های سقفی به دسته های جرثقیل سقفی تک پل و دو پل یا جفت پل تقسیم می شوند. از جرثقیل های جفت پل در صنایع برای جابجایی اشیا با ظرفیت های بالا و با عرض زیاد استفاده می شود که این نوع جرثقیل ها در مقایسه با جرثقیل های تک پل دارای سقف هستند این نوع جرثقیل ها دارای دو پل با راهنمای طولی هستند و جرثقیل بالابر با کمک یک چرخ دستی از روی دو پل جرثقیل حرکت می کند.

مزایای جرثقیل سقفی جفت پل

 • در مقایسه با جرثقیل های سقفی تک پل، ارتفاع قلاب مفید بالاتر است.
 • انطباق با نیازهای صنایعی مانند ریخته گری، صنایع فولاد، نیروگاه ها، صنایع ماشین آلات سنگین و ….
 • قابلیت جابجایی اجسام با ظرفیت بالا
 • می توان از آن برای جابجایی قطعات حساسی که نیاز به ضریب اطمینان بالاتری دارند استفاده کرد.
 • قابل استفاده در صنایعی که نیاز به سرعت و دقت بالایی دارند.
 • قابلیت جابجایی اجسام در سالن های وسیع
 • دارای حرکت عرضی برای تعمیر و نگهداری و همچنین دسترسی آسان به بالابر و چرخ دستی است
 • نصب آسانتر و سریعتر پیاده رو، کابین، چنگک، آهنربا و سایر تجهیزات جانبی
 • آنها را می توان در سازه های بسیار بلند نصب کرد.
 • توانایی رسیدن به سرعت حرکت بالا

قیمت جرثقیل سقفی دو پل

برای اطلاع از قیمت جرثقیل سقفی دو پل و مشاوره باکارشناسان فروش کاوه کرین در تماس باشید. 

شماره تماس : 09121811298

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *