با ما در تماس باشید

ساخت انواع جرثقیل بزرگ و کارگاهی

ساخت انواع جرثقیل بزرگ و کارگاهی

طراحی و ساخت انواع جرثقیل بزرگ و کارگاهی انواع جرثقیل سقفی در انبارها و سالن های صنعتی برای حمل کالا و اشیا و ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرد. برای کار با این سازه ریل های موازی و افقی در دو طرف سالن تعبیه شده و جرثقیل در شش جهت روی آنها حرکت می کند. به دلیل ساخت خاص این نوع جرثقیل ها معمولا در سالن های سرپوشیده برای حمل اجسام و مواد سنگین استفاده می شود.

انواع جرثقیل کارگاهی یا بندری (پورتابل)

این گونه کارها و موارد زمانی مناسب است که کارفرما برای جابجایی بار به فضای تمامی محوطه نیاز دارد و محدود به یک راستای ریل نمی باشد.

جرثقیل بزرگ و کارگاهی، جرثقیلی با  چرخ های متحرک بوده و از ویژگی های بارز این جرثقیل ها می توان به حرکت به جهت های مختلف آن اشاره کرد. که این مزیت باعث می شود جرثقیل در یک محوطه محدود نباشد . این ماشین ها در انواع جرثقیل های زنجیری، و بکسلی به صورت به برقی یا هیدرو موتور  ساخته می شوند. این نوع جرثقیل در بنادر،اسکله ها،صنایع کشتی سازی کارخانه ها، انبارها، و … برای حمل ماشین آلات، ابزار حمل و نقل، مواد و سکوها در کارخانه ها، نگهداری قطعات جوشکاری، نصب و تراز کردن اجسام برای دستگاه استفاده می شود.

انواع جرثقیل کارگاهی یا بندری (پورتابل)

انعطاف پذیری جرثقیل بزرگ و کارگاهی، استفاده از آن را در هر مکانی آسان می کند. ویژگی اصلی آن این است که بخشی از قطعات برای حمل اجسام قدرتمند است. این بدان معنی است که وسایل را می توان با خیال راحت و آسان از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد. یرای انتقال دادن این نوع جرثقیل ها بر روی آب از کشتی ها و برای حمل روی خشکی از کامیون ها استفاده می شوند.

معرفی برخی از اعضای اصلی تشکیل دهنده ی جرثقیل ها:

در اینجا برخی از مشتقات جرثقیل بزرگ و کارگاهی را به اختصار توضیح خواهیم داد که عبارتند از:

وینچ که در دو نوع کامپک و اوپن وینچ موجود می باشد که در این جا توضیحاتی درمورد هردونوع وینچ خواهیم داد.

وینچ بالابرکامپک  که به تنهای شامل قطعات مختلف می باشد مانند:

گیربکس: که به صورت چند طبقه خورشیدی و … در بازار موجود میباشد

موتور: معمولا در جرثقیل ها از موتور های روتور مخروط استفاده می شود جهت تسهیل درترمز، این موتور ها با توان های مختلف برای تناژ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

درام:استوانه ای دارای گام می باشد که از گیربکس قدرت می گیرد و سیم بوکسل به دور آن جمع می شود و حرکت سخت افزاری بالا و پایین وینچ به کمک این قطعه انجام می شود.

پوسته ی وینچ:که در اشکال مختلف مانند چهارگوش و گرد می باشد که تمامی قطعات وینچ برروی این پوسته مونتاژ می شود. که بنا به مورد مصرف در اندازه ها و استحکامات مختلف تهیه یا ساخته می شود.

قلاب: قلابها در اندازه ها و تناژ های مختلف موجود می باشد که اندازه و تناژ قلاب در شکل ظاهری و تعداد قرقره های موجود در داخل پوسته ی قلاب تعیین کننده است. به طور مثال قلاب های با تناژ بالا بخاطر وجود تعداد  قرقره زیاد میتواند چندین بار سیم بکسل را ازدرون خود عبور دهد و سیستم قرقره مرکب را تشکیل دهد.

مزایای ساخت جرثقیل بزرگ وکارگاهی

 • از طریق آنها می توان به تمامی قسمت های کارگاه دسترسی داشت.
 • موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
 • حمل و جابجایی اجسام و مصالح سنگین می باشد.
 •  نیاز به مهارت خاصی ندارد.
 •  اثرات نامطلوب زیست محیطی را کاهش دهد.
 • وقوع حوادث در محیط کار با استفاده از جرثقیل سقفی کارگاه کاهش یافته و در نتیجه جریان کار نیز بهبود می یابد.
پروژه جرثقیل سقفی(16تن) فولاد خرمدشت

کاربرد ساخت انواع جرثقیل سقفی بزرگ وکارگاهی

 • خودرو سازی
 • صنایع غذایی
 • صنایع شیمیایی
 • صنعت چاپ
 • صنعت ساختمان
 • صنایع فولاد 
 • صنایع هوایی و دریایی
 • و..

مراحل اصلی ساخت جرثقیل بزرگ و کارگاهی

بازدید از محل پروژه

بنا به درخواست کارفرما ، در فاز اول پروژه، کارشناسان گروه به محل نصب اعزام می شوند. و بررسی ها و تحقیقات لازم را برای ساخت جرثقیل انجام و اندازه گیری ها را انجام دادند. پروژه و شروع به تجزیه و تحلیل آن کرد. ساختار و مقاومت مهندسان در صورت لزوم مسائل مهم را در قالب گزارش کتبی به کارفرما ارائه می کنند، پس از انجام اصلاحات لازم، پروژه را تحویل گرفته و مراحل طراحی را آغاز و نقشه اولیه ساخت را تهیه می کنند.

در مرحله اول با تهیه طرح General Arrangement) طبق درخواست مشتری، تمامی موارد ذکر شده بر روی نقشه ترسیم شده و سپس تهیه و به مشتری تحویل داده می شود. طراحی اولیه پروژه شما به گونه ای طراحی شده است که بتواند به مشکلات فنی احتمالی در آینده پاسخ دهد.

نقشه برداری و کشیدن طرح اولیه

پس از آماده سازی اولیه سالن پروژه، فرآیند طراحی به طور همزمان انجام می شود و علاوه بر آن سالن تولید برای طراحی جرثقیل شما رو به دهانه مورد نیاز پس از ساخت جرثقیل سقفی کارگاه مجهز شده است. کاوه کرین برای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی از جدیدترین تکنولوژی استفاده می کند که ابتدا جرثقیل طراحی شده شما را شبیه سازی کرده و در تولید به همان اندازه و استاندارد تبدیل می کند، سپس فرآیند ساخت جرثقیل با استفاده از ابزار بروز  و افراد متخصص و آگاه انجام می شود.

نقشه برداری و کشیدن طرح اولیه

نظارت بر ساخت

کارشناسان ما در کاوه کرین همواره بر اجرای دقیق پروژه نظارت دقیق دارند و گزارش لحظه ای راه اندازی و ساخت جرثقیل را برای کارگاه شما ارائه می دهند و با نظارت دقیق و بازرسی به موقع حوادث و خسارات وارده را جبران می کنند. ساخت جرثقیل بسته به نیاز و تناژ مورد نظر شما به صورت تک پل یا دو پل ارائه می شود و ساخت این سازه ها بسته به طول و طول مسیر مورد نیاز از یک تا چند هفته متغیر است.

در ساخت جرثقیل کارگاهی، پل های جرثقیل همزمان با پایه های جرثقیل آماده می شود و توسط مهندسان بازرسی می شود.همچنین مشتریان می توانند از تمامی مراحل ساخت بازدید کرده و با کلیه مراحل آماده سازی و ساخت و ساز، تولید و مراحل ساخت، جرثقیل سقفی کارگاه را بررسی کنند. بر اساس طرحی که در مرحله اولیه طراحی شده است، چک های جوش و کیفیت آنها توسط واحد کنترل کیفیت (QC) بررسی می شود.

گرفتن استانداردهای لازم برای ساخت پل

استانداردهای مورد نیاز برای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی: FEM, CMAA, DIN, ASME, AWS – استاندارد کلاس کارگر FEM – حرکت عرضی و طولی دو سرعته با قابلیت تنظیم از صفر تا 100 درصد حداکثر سرعت و مجهز به اینورتر فرکانس و سیستم بدون پله با ترمز فرکانس از طریق کنترل فرکانس، سوئیچ به اضافه بار مقطع صفر هوشمند – جوشکاری طبق WPS تحت آزمایش NDT – در صورت درخواست، می توان آن را به سیستم کنترل کرنوگراف الکترونیکی و سایر پارامترهای مورد نیاز در آنها مجهز کرد.

کارشناسان و مهندسان ما با توجه به شرایط آب و هوایی محیط پروژه و همچنین کارگروه جرثقیل شروع به رنگ آمیزی جرثقیل های مختلف کردند و در این مرحله کارشناسان می توانند با مراجعه به بازرسی و تهیه گزارش های لازم کیفیت رنگ را تعیین کنند.

مونتاژ و نصب جرثقیل های بزرگ و کارگاهی

پس از آماده سازی تمامی قطعات فرآیند مونتاژبه یکدیگر متصل شده و شکل جرثقیل تکمیل می شود تا در محل پروژه نصب شود و سپس حمل اولیه جرثقیل قبل از آماده سازی اولیه انجام می شود. تست های مکانیکی و الکتریکی توسط کارشناسان انجام می شود و چک لیست خود را به واحدهای فنی تحویل می دهند که در صورت تایید نهایی بر روی موارد مذکور واحد فنی و کنترل کیفی فرآیند حمل بار انجام می شود. لازم به ذکر است که در سالن نصب در طول دوره ساخت، سالن باید مجهز باشد. آماده سازی سالن پروژه شامل نصب کنسول و براکت برای تجهیز مجدد سالن و در صورت نیاز نصب کل ریل جرثقیل می باشد.

حمل و نصب جرثقیل

پس از انجام کلیه مراحل مونتاژ و رنگ آمیزی در آخرین مرحله وینچ سربار کارگاه، وینچ با وینچ و متعلقات آن آماده حمل از کارگاه بوده و به درب کارگاه یا کارخانه شما حمل می شود. پس از رسیدن محموله تولید به کارخانه، مرحله آماده سازی سالن به پایان می رسد و جرثقیل سقفی مستقیماً بر روی کنسول ها و تیرهای جرثقیل نصب می شود. جرثقیل کارگاهی نیز به صورت موقت نصب می شود سپس کارشناس مکانیک و برق تست های اولیه لازم را انجام می دهد و پس از آن جرثقیل آماده تست دینامیکی و استاتیکی می شود و در صورت تحویل دائم جرثقیل سقفی تکمیل و وارد گارانتی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *